Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο

Την Πέμπτη,24 Νοεμβρίου, τα δύο τμήματα της Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν και παρακολούθησαν δύο ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά προγράμματα στο Ολυμπιακό Μουσείο. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), οι μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Μεγάλοι Αθλητές ,Μεγάλες Επιδόσεις»΄. Μέσα από παιχνίδια ακουστικής αντίληψης και βιωματικές δράσεις είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τον μοναδικό κόσμο των Παραολυμπιακών Αγώνων και να εκτιμήσουν την ιδιαίτερη αξία των Παραολυμπιονικών. Στο δεύτερο πρόγραμμα, με τίτλο «Ικανότητες και … Επιδόσεις», οι μαθητές μέσα από  διαδραστικά εκθέματα, σχεδιασμένα από το «Science Museum»  του Λονδίνου, ανακάλυψαν τις ικανότητές τους και αναγνώρισαν τη μοναδικότητά τους. Στο τέλος, απονεμήθηκαν αναμνηστικά μετάλλια συμμετοχής σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες.