Πολλά φύλλα, ένα δέντρο: Ομαδική Δράση στο Ολοήμερο

Τα παιδιά της Α΄και Β΄τάξης του Ολοημέρου μας, μαζί με την κ. Μαρία που διδάσκει γερμανικά στο σχολείο μας, στα πλαίσια της δημιουργικής απασχόλησης και μετά το γεύμα μας, θέλαμε να δώσουμε ένα μήνυμα για το πώς αισθανόμαστε μέσα σ’ αυτή την ομαδούλα. Το σύνθημά μας ήταν λοιπόν:

«ΠΟΛΛΑ ΦΥΛΛΑ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ»

Είμαστε εμείς τα παιδιά «πολλά φύλλα» που ανήκουμε όμως στο «ίδιο δέντρο, το σχολείο μας» και συγκεκριμένα σ’ αυτή την ομαδούλα μας, μετά το πέρας μιας σχολικής μέρας.

Γελάσαμε πολύ και συμμετείχαμε με κέφι και μεράκι στην κατασκευή του δέντρου μας.

• Κόψαμε φύλλα
  • Τα ζωγραφίσαμε, βάζοντας ο καθένας τη δική του πινελιά σε χρώματα και αποχρώσεις της επιλογής του
  • Τα κολλήσαμε στο κολάζ
  • Ζωγραφίσαμε όλοι μαζί τον κορμό και τον υπόλοιπο χώρο από το στεφάνι του δέντρου

Ελπίζουμε να σας αρέσει, όπως άρεσε και σε μας!!!