Αριστοφάνης από το Στ2

Το ΣΤ2 αποχαιρέτισε το Δημοτικό Σχολείο Λαγυνών ,με αποσπάσματα από τις κωμωδίες του Αριστοφάνη :Όρνιθες και Ειρήνη.Η προσπάθεια που έγινε από τη δασκάλα του τμήματος κ.Μαυρίδου Χρύσα και τους μαθητές και τις μαθήτριες, μας ξαναθύμισε ,πώς είναι η παιδική θεατρική παράσταση ,που στερηθήκαμε εδώ και 2 χρόνια. Βρεθήκαμε  με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές μας στο χώρο του γυμναστηρίου.

Η “Ειρήνη” δεν αποτελεί τη μόνη κωμωδία στην οποία ο Αριστοφάνης πραγματεύεται την
παύση του πολέμου. Η κριτική του Αριστοφάνη στρέφεται,
ουσιαστικά, στο διεφθαρμένο σύστημα συμφερόντων που επικρατούσε μεταξύ των
συμμαχικών πόλεων και καθοδηγούνταν από τους δημαγωγούς, στην
αναποφασιστικότητα του αθηναϊκού λαού, και την ιδιοτελή υπεροψία που χαρακτήριζε  τους δημοκόλακες.Ο ποιητής, λοιπόν, τάσσεται υπέρ της ειρήνης με τους Σπαρτιάτες, επειδή η διαμάχη είναι
ανούσια και η επικράτηση της ομόνοιας και η κοινή ηγεμονία στον χώρο της Ελλάδας
είναι επιβεβλημένες.

Στις ” Όρνιθες” ο Αριστοφάνης, ουσιαστικά, προτρέπει τους Αθηναίους να διεκδικούν την ειρήνη,
παρά τον ουτοπικό της χαρακτήρα. Κατακρίνει τη φιλοδοξία, αλλά επαινεί τις νέες ιδέες που προκύπτουν από αυτήν, όπως η Νεφελοκοκκυγία.

Το αντιπολεμικό μήνυμα που περιέχουν και τα δύο έργα  ,φαντάζει επίκαιρο με τις εμπόλεμες ζώνες που υπάρχουν γύρω μας ,αυτή την περίοδο και μας προτρέπει να θεωρούμε την ειρήνη αγαθό απαραίτητο για τον άνθρωπο.