Σπήλαιο Αλιστράτης -Εκπαιδευτική Επίσκεψη Ε΄τάξη

Στόχος της επίσκεψης  είναι:

–         να γνωρίσουν οι μαθητές τον άγνωστο αυτό κόσμο των σπηλαίων και ό,τι αυτός περικλείει (ίχνη ανθρώπινης παρουσίας, σπηλαιόβιοι οργανισμοί και νυχτερίδες, σπηλαιοθέματα και διάκοσμος, μυθολογία, ιστορία, λαϊκές παραδόσεις και θρύλοι).
–         να κατανοήσουν ότι τα σπήλαια είναι ένα κλειστό οικοσύστημα που κινδυνεύει από κάθε είδους ανθρώπινες επεμβάσεις. Να ευαισθητοποιηθούν και να εκτιμήσουν την αξία του κλειστού οικοσυστήματος του σπηλαίου και την ανάγκη διαφύλαξης και προστασίας του.
–         να επισκεφθούν και να εργαστούν μέσα σε σπήλαια και να ξεπεράσουν το φόβο που συχνά συνεπάγεται από την άγνοια και την όλη μυθοπλασία που σχετίζεται με αυτά.

Μετά το παιχνίδι γνωριμίας που έγινε για μερικούς μαθητές/τριες ,οι μαθητές πραγματοποίησαν μια σειρά από δραστηριότητες (αναγνώριση διακόσμου, μετρήσεις θερμοκρασίας-υγρασίας, παιχνίδια, κλπ.)