Τα παιδιά ζωγραφίζουν

Δεν έχει πολλές μέρες που γυρίσαμε στο σχολείο και στο λίγο χρόνο που μας μένει, μέχρι να κλείσουμε πάλι, αυτή τη φορά για τις διακοπές του καλοκαιριού, προσπαθούμε -παιδιά και εκπαιδευτικοί- να κάνουμε όλα όσα δεν μπορέσαμε να κάνουμε την περίοδο που το σχολείο μας ήταν κλειστό, λόγω του κορωνοϊού.

Προτού φύγει η άνοιξη, λοιπόν, ο πέμπτες (Ε΄) και οι έκτες (ΣΤ΄) εργάστηκαν συλλογικά για μια εικαστική παρέμβαση στο χώρο του σχολείου. Με την καθοδήγηση της κ. Μαρίνας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης έγιναν ζωγράφοι. Ζωγράφισαν τα δικά τους περιγράμματα και έφτιαξαν μία μεγάλη τοιχογραφία!!!!

Όταν η κ. Μαρίνα τους ζήτησε να εκφράσουν τις εντυπώσεις τους από αυτή τη δραστηριότητα, τα παιδιά έγραψαν:

• Μου άρεσε πολύ που κάναμε κάτι ιδιαίτερο διότι φέτος δεν είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε κανένα project λόγω του covid-19. Επίσης, μου άρεσε που συνεργαστήκαμε και ασχοληθήκαμε με χρώματα και μπογιές.
  • Εμένα μου άρεσαν που όλα τα αποτυπώματα έμειναν στον τοίχο του σχολείου σαν ανάμνηση.
  • Μου άρεσαν πολύ τα αποτυπώματα στους τοίχους και που βάψαμε όλοι μαζί. Είναι μια πολύ ωραία ανάμνηση που θα θυμάμαι για πάντα.
  • Μου άρεσε πολύ γιατί θα μείνει το αποτύπωμά μας για χρόνια ενθύμιο, μιας που θα φύγουμε του χρόνου στο Γυμνάσιο.
  • Είμαι χαρούμενος που έσβησα τα συνθήματα που χώριζαν τους ανθρώπους και δημιούργησα κάτι που τους συνδέει, λερώνοντας και γελώντας στο δρόμο!!!
  • Στην τοιχογραφία μου άρεσε ότι ομόρφυνε το σχολείο και πέρασα πάρα πολύ καλά.
  • Είναι μια πολύ ωραία τοιχογραφία και συνεργασία.
  • Είμαι πολύ χαρούμενη που ζωγραφίσαμε τον τοίχο γιατί συνεργαστήκαμε όλη η τάξη μας.
  • Μου άρεσε πολύ που κάναμε κάτι όλοι μαζί. Μου άρεσε που δε μαλώναμε όσο ζωγραφίζαμε.
  • Μου άρεσε πολύ αυτό το θέμα, διότι με αυτόν τον τρόπο θα θυμάμαι για πάντα τους συμμαθητές μου.

Αντίστοιχα, τα παιδιά της Ε΄ τάξης, έπιασαν κι αυτά τα πινέλα και τις μπογιές και ζωγράφισαν παιχνίδια στην αυλή. Μικροί και μεγάλοι βίωσαν όμορφες και δημιουργικές στιγμές που αποτυπώνονται στις φωτογραφίες που ακολουθούν. Η συνεργασία, η δημιουργικότητα, η χαρά, ήταν τα ζητούμενα της δράσης!