Αγαπητοί/ες
Σας καλούμε στην εκδήλωση του σχολείου που θα γίνει την Παρακευή 21 Οκτωβρίου 2016 ,στο χώρο του σχολείου ,στις 6:30 το απόγευμα.Θα μιλήσει ο κ.Τουρτούρας Χρήστος ,επίκουρος καθηγητής στο Παιδαγωγικό τμήμα του ΑΠΘ, με θέμα:
“Η σχέση οικογενειακού περιβάλλοντος και η προβληματική συμπεριφορά μαθητών( κακή χρήση διαδικτύου,φαινόμενα βίας στο σχολείο,απαξίωση εκπαιδευτικής διαδικασίας και εκπαιδευτικού,αδιαφορία για την αξία της γνώσης και τις ανθρώπινες αξίες)”. Η εκδήλωση θα απευθύνεται στους γονείς ,ώστε να διαφωτιστεί ο ρόλος τους και η συμμετοχή τους στα παραπάνω φαινόμενα.
Καθώς επίσης να υποδειχθεί η μορφή του οικογενειακού περιβάλλοντος που αποτρέπει την δημιουργία αυτών των φαινομένων.
Ο Χρήστος Τουρτούρας έχει πραγματοποιήσει σπουδές στα Παιδαγωγικά και την Ψυχολογία.
Υπηρετεί στη θέση του Επίκουρου Καθηγητή Παιδαγωγικής του Π.Τ.Δ.Ε. του Α.Π.Θ., ενώ προέρχεται από την Α/θμια Εκπαίδευση, όπου πρόσφερε τις υπηρεσίες του από το 1989.
Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν στα πεδία της σχολικής αποτυχίας και του ευρύτερου κοινωνικού αποκλεισμού.![ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ logo](https://www.auth.gr/sites/default/files/logo2.png)
Υπηρετεί στη θέση του Επίκουρου Καθηγητή Παιδαγωγικής του Π.Τ.Δ.Ε. του Α.Π.Θ., ενώ προέρχεται από την Α/θμια Εκπαίδευση, όπου πρόσφερε τις υπηρεσίες του από το 1989.
Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν στα πεδία της σχολικής αποτυχίας και του ευρύτερου κοινωνικού αποκλεισμού.
![ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ logo](https://www.auth.gr/sites/default/files/logo2.png)
Σας περιμένουμε όλους και όλες.Είναι σημαντικό για τον Δ/ντη και τους δασκάλους να σας δούμε και να μιλήσουμε στην εκδήλωση .