Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία!

«Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία!», «Ναι, στη Δημοκρατία!»

Είναι τα συνθήματα που ακούστηκαν στο σχολείο μας, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης για τα 49 χρόνια από τον ξεσηκωμό των φοιτητών στο Πολυτεχνείο στις 17 Νοεμβρίου του 1973.

Σήμερα, 17 Νοεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Ε1 και Ε2 με τη βοήθεια των δασκάλων τους Αγγελικής Σεβαστίδου και Παναγιώτας Γαλαζούλα και της μουσικού Σωτηρίας Κόλλια παρουσίασαν μια συγκινητική εκδήλωση για να τιμήσουμε τους αγώνες των φοιτητών του Πολυτεχνείου. Μέσα από οπτικοακουστικό υλικό, αφήγηση για τα γεγονότα των ημερών, τραγούδια και μικρά μονόπρακτα μεταφερθήκαμε στο Πολυτεχνείο και ξαναζήσαμε τα γεγονότα του Νοέμβρη του 1973. Γνωρίσαμε την φλόγα της δύναμής των νέων να ζουν ελεύθεροι, να ελπίζουν, να κάνουν όνειρα!