“Δευτεράκια” σε δράση!!!

Είπαμε, λοιπόν, προτού μας αποχαιρετήσει η άνοιξη, να φυτέψουμε ο καθένας και η καθεμιά από ένα λουλουδάκι στη δική μας γλάστρα! Εκείνη τη μέρα που φυτέψαμε τις βιγόνιες μας, στην αυλή πίσω από το σχολείο, φυσούσε πολύ δυνατά! Γι’ αυτό πήγαμε εκεί. Γιατί ήταν το πιο απάνεμο μέρος. Καθίσαμε όλοι κι όλες στις καρέκλες μας κι ένας – ένας, μετά τη δασκάλα, σηκωθήκαμε να (μετα)φυτέψουμε το φυτό μας στην γλάστρα μας:

• Βάλαμε χώμα μέχρι τη μέση και το λουλούδι. Όταν το βάλαμε ρίξαμε λίγο ακόμα χώμα. Τα ποτίσαμε και τελειώσαμε (Ελένη Σιαρινούδη).
  • 1) Πήρα τη γλάστρα, 2) Πήρα ένα πιάτο, 3) Έβαλα γάντια, 4) Έβαλα χώμα (στη γλάστρα), 5) Πήρα το λουλούδι μου και το έβαλα στη γλάστρα, 6) Έβαλα χώμα γύρω-γύρω, 7) Πίεσα λίγο το χώμα (Δήμητρα Δρεμλή).
  • Πήρα τη γλάστρα, τη γέμισα χώμα, έβαλα το φυτό, δηλαδή, έβαλα τη βιγόνια και την πάτησα (Αναστασία Σισκούδη).
  • Πρώτα έβαλα χώμα στη γλάστρα. Μετά έβαλα το λουλούδι μέσα στη γλάστρα. Πήρα τη βιγόνια και την πήγα στην τάξη (Κωνσταντίνος Αυτζής).
  • 1) Βγάζω τη βιγόνια από τη γλάστρα, 2) Βάζω γύρω-γύρω χώμα, 3) Πατάω το χώμα και 4) τέλος την ποτίζω (Νίνα Γεράκη).
  • Έβαλα χώμα μετά έβγαλα το φυτό από το πλαστικό και μετά έβαλα χώμα και το πότισα ελαφρώς (Μάξιμος Μασνακίδης).

Τώρα, κάθε μέρα στο σχολείο θα φροντίζω τη βιγόνια μου, μέχρι να μεγαλώσει και να την πάρω στο σπίτι μου. Θα την περιποιούμαι…

• Με ήλιο, με νερό, με χώμα και αέρα (Δημήτρης Καλκίτσας).
  • Με νερό, χώμα, αέρα και ήλιο. Και θα το μιλούμε όμορφα και θα το αγαπούμε και θα το φροντίζουμε (Μαριαλένα Πολυχρονούδη).
  • Θα τη βγάζω έξω στον ήλιο, θα την ποτίζω κάθε Δευτέρα, Πέμπτη και θα την παίρνω κάθε μεσημέρι μέσα στην τάξη, μη μου την πάρει κανείς (Δημήτρης Γάσπαρης).
  • Αρχικά, θα την ποτίζω. Θα τη βάζω και στην τάξη, αλλά και έξω που έχει ήλιο και θα προσέχω να μη μαραθεί (Εύα Χατζηχρήστου).
  • Βάζω χώμα, νερό, ήλιο και αέρα (Άκης Μποτσώλης).

Και ξέρετε τι μου άρεσε περισσότερο από τη (μετα)φύτευση;

• Περισσότερο μου άρεσε -από το φύτεμα- που πήρα ωραίο κόκκινο λουλούδι και που ζωγράφισα τη γλάστρα μου (Απόστολος Πολυζούδης).
  • Από τη φύτευση μου άρεσε περισσότερο όταν έβαζα το χώμα στη γλάστρα (Ντενίσα Τσανάι).
  • Μου άρεσε πως το κάναμε όλοι μαζί, βάλαμε γάντια, χώμα, λουλούδια και μου άρεσε που ήμουν τελευταίος (Γιώργος Τομαρτζής).
  • Με άρεσε όταν τη βάλαμε το νερό. Όταν την ποτίσαμε (Άκης Μποτσώλης).
  • Την προηγούμενη μέρα ζωγράφισα τη γλάστρα και μου άρεσε τόσο πολύ η γλάστρα (Αναστασία Σισκούδη).

Β2΄

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ευχαριστούμε την κ. Βάσω, τη νοσηλεύτρια του σχολείου, για τις φωτογραφίες που δείχνουν όλα τα στάδια της δράσης μας.