Ημερήσια αρχεία: 13/11/18

ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ’2

Ηκ.Έλλη παρακίνησε τα παιδιά να γράψουν για τις συλλογές τους.Να τα αποτελέσματα:

1. Οι συλλογές μου είναι πολλές, αλλά σήμερα θα σας μιλήσω για μία, την πιο ξεχωριστή: γόμες! Με τις γόμες ξεκίνησα χωρίς να το καταλάβω! Έπαιρνα κι έπαιρνα κι έπαιρνα ξεχωριστές γόμες, μέχρι που γέμισα μια ολόκληρη μολυβοθήκη μ΄ αυτές.

Βασιλική Τ.

1. Ξεκίνησα τη συλλογή μου με τις γόμες, γιατί μου άρεσαν πάρα πολύ. Έχουν ωραία χρώματα και σχήματα. Επίσης, μου πήρε πολλά χρόνια για να τις μαζέψω.

Αριστείδης Α.

1. Αυτή η συλλογή με τα αυτοκόλλητα ξεκίνησε, γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ. Επίσης, μ΄ αρέσει που μπορούμε να τα ανταλλάξουμε με τους φίλους μας.

Φανή Μ.

1. Τη συλλογή μου με τα αυτοκόλλητα την απέκτησα σιγά σιγά. Τα πρώτα αυτοκόλλητά μου μου τα πήρε ο μπαμπάς και τα επόμενα η μαμά. Λίγα μου έδωσε η ξαδέρφη μουκαι αρκετά ανταλλάσσω με την καλύτερή μου φίλη.

Κατερίνα Μ.

1. Η συλλογή που έχω είναι οι γόμες. Άρχισα να αγοράζω όταν ξεκίνησε το σχολείο. Την πρώτη μου γόμα μου την έκανε δώρο η μαμά μου. Ενθουσιάστηκα μόλις την είδα και ήθελα να αγοράσω κι άλλες! Σε όποιο κατάστημα πηγαίναμε με τους γονείς μου, που πουλούσαν γόμες, αγόραζα διάφορα σχέδια και χρώματα. Έτσι ξεκίνησε η συλλογή μου.

Γιώργος Χ.

1. Η αγαπημένη μου συλλογή είναι τα αυτοκόλλητα. Όταν ήμουν έξι χρονών, η μαμά μου και ο μπαμπάς μου μου πήραν τα πρώτα μου αυτοκόλλητα. Κάθε εβδομάδα μου έπαιρναν από ένα μπλοκάκι με αυτοκόλλητα με διάφορα σχέδια: Μίνι, πεταλούδες και άλλα σχέδια.

Όταν μάζεψα πάρα πολλά αυτοκόλλητα πήρα ένα ντοσιέ και τα έβαλα όλα εκεί. Είμαι πολύ χαρούμενη που μάζεψα πάρα πολλά αυτοκόλλητα!

Σοφία Ν.

1. Ξεκίνησα τη συλλογή μου με τις μπάλες όταν είχα πάει σ’ ένα κατάστημα που είχε μόνο μπάλες. Κάθε μέρα πήγαινα σε εκείνο το κατάστημα για να αγοράσω και από μία μπάλα.

Νικολέτα Π.

1. Τη συλλογή μου την άρχισα πριν δύο χρόνια όταν πήρα έναν γκρίζο χάρακα. Με το που τον είδα, τον αγόρασα. Όταν ήμουν στο σχολείο έκανε πολύ καλή δουλειά. Τώρα, όμως, έχω τρεις χάρακες!

Ραφαήλ Σ.

Μετά ακολούθησαν και οι φωτογραφίες από τις συλλογές των παιδιών.