Μηνιαία αρχεία: Οκτώβριος 2018

Την Παρασκευή 26-10-2018  θα γίνει γιορτή από την Γ ΄τάξη στις 9:30 το πρωί. Να είστε παρόντες και παρούσες ,θα γίνει και η απονομή της σημαίας τόσο στο Στ1 αλλά και στο Στ2. Δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο σχολείο.

Ακόμα, την Κυριακή 28-10-2018 η σημαία θα είναι στην εκκλησία στις 9:30 το πρωί. Οι μαθητές/τριες θα έρθουν στην εκκλησία με τους γονείς τους .Μετά τον εκκλησιασμό θα σχηματίσουν σειρές ώστε με τους δασκάλους/ες, να ακολουθήσει παρέλαση.Στο τέλος θα γίνει δοξολογία ,στο ηρώο στην πλατεία του χωριού.

Κατόπιν η σημαία θα πάει στον Λαγκαδά για να αντιπροσωπεύσει το σχολείο στην παρέλαση μαζί με όλα τα υπόλοιπα σχολεία του Δήμου Λαγκαδά.

Τα ρούχα που θα φορέσετε θα είναι : άσπρο από πάνω και μπλε από κάτω.

Με την εκδήλωση για τον τρόπο με τον οποίο η λογοτεχνία βοηθάει και στις σχολικές επιδόσεις αλλά και στην διεύρυνση του πνευματικού ορίζοντα των παιδιών ,η συγγραφέας κ.Μητσιάλη Αλεξάνδρα ,μας έβαλε σε πολύ δυνατούς προβληματισμούς.Στην εκδήλωση ,αναφέρθηκε ο κυρίαρχος ρόλος του περιβάλλοντος-οικογένειας, στην ανάπτυξη της αγάπης για την λογοτεχνία.Ελπίζουμε να συνεχίσουμε,με τους γονείς και τη συγγραφέα την επαφή μεταξύ μας και μέσα από το διάβασμα.

Ευχαριστούμε πολύ όσους και όσες βρεθήκατε στην εκδήλωση του Δημοτικού Σχολείου.

Εκπαιδευτική εκδήλωση στο Δ.Σ.Λαγυνών

Το δημοτικό σχολείο Λαγυνών διοργανώνει ομιλία από τη συγγραφέα Μητσιάλη Αλεξάνδρα,που θα παρουσιάσει το θέμα: “Η συμβολή της λογοτεχνίας στη διεύρυνση των οριζόντων, στη βελτίωση των σχολικών επιδόσεων αλλά και στη σχέση των παιδιών με τους γονείς. Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τα […]