Μηνιαία αρχεία: Φεβρουάριος 2018

οι ταινίες του Ε2-α΄βραβείο μουσικής σύνθεσης

Το σενάριο στην ταινία ,για την ανακύκλωση, στηρίχθηκε σε ιδέα του Σάκη.Συμμετείχαν όλοι και όλες οι μαθητές/τριες του Ε2 στους στίχους και στο τραγούδι. Μουσική:κ.Κόλλια Σωτηρία Ηλεκτρονική επεξεργασία:κ.Μαυροδόντης Χαράλαμπος Σενάριο:η δασκάλα και οι μαθητές/τριες

17ο  ΟΜΑΔΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  –  ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει, διοργανώνει τον 11ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, με τίτλο «Παιχνίδι και Μαθηματικά», για μαθητές Δημοτικού.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις 9 Μαρτίου 2018, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων, κατά τις ώρες 08:15 έως 10:15, με σχετική τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική και μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές από όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας, με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων τους. Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού είναι : να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας, να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές, να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.