Δευτέρα 12 του Ιούνη 2023-Θέλουμε ένα σχολείο γεμάτο χαμόγελα-Εκδήλωση για τον σχολικό εκφοβισμό

Σύμφωνα με όσα ακούσαμε από τον υπεύθυνο ,της παρουσίασης ,θα ακολουθήσουμε τα εξής βήματα ,σε περίπτωση εκφοβισμού:

Διαχειριστείτε με ψυχραιμία τις πληροφορίες που σας δίνει το παιδί.

Ακούστε το παιδί , όντως ενθαρρυντικά.

Προσπαθήστε να μάθετε όσα περισσότερα γίνεται χωρίς ωστόσο να  πιέζετε το παιδί να μιλήσει.

Eνημερωθείτε για τον εκφοβισμό και τις διαφορές του από την σύγκρουση ή την παρενόχληση.

Ενημερώστε άμεσα το σχολείο και τον σύλλογο διδασκόντων    και δώστε πληροφορίες.

Προγραμματίστε ένα πλάνο δράσης γονείς και εκπαιδευτικοί.

Ενισχύστε την αυτοπεποίθησή του παιδιού σας με τακτική και ξεκάθαρη η επιβράβευση.

Συζητήστε μαζί του /μαζί της σενάρια για  αντιδράσεις.

Ενισχύστε τις εξωσχολικές και ομαδικές δραστηριότητες εφόσον φυσικά συμφωνεί ο ίδιος/ η ίδια και μπορεί να ανοίξει τον κοινωνικό του/της περίγυρο.

Μην είμαστε επικριτικοί ,μην δίνετε ταμπέλες όπως ευαίσθητος/η, αδύναμος/η, παθητικός/ παθητική.

Μένουμε  κοντά στο παιδί. Ενισχύστε το παιδί να μιλάει και να μην είναι παρατηρητής τέτοιων περιστατικών.