Ο Ρωμαικός Περίπατος της Ε’ τάξης (με φωτογραφίες)

ΦωτογραφιDG4M-4pjpH0ldo4692em5B_nwh6jOU4GncBKL-ne48Yκό Υλικό
Στις 26-02-2014 επισκεφτήκαμε την αρχαία αγορά της Θεσ/νικης.Καθίσαμε στο Ωδείο.Η ορχήστρα ήταν ημικυκλική.Από το αρχικό δάπεδο σώζεται το αρχαιότερο τμήμα των θεμελίων.Στο ωδείο οδηγούν πύλες από μάρμαρο και αντίστοιχες στοές-διάδρομοι.Από την Κρυπτή Στοά περάσαμε στο χώρο του Μουσείου ,που λειτουργεί από  τον περασμένο Ιανουάριο.Ανεβήκαμε στο Άγιο Δημήτριο ,όπου επισκεφτήκαμε τις κατακόμβες .Ακούσαμε πληροφορίες από μαθήτριες του Ε1.Η Αχειροποίητος ήταν η επόμενη στάση μας,η Αγία Σοφία,το ανάκτορο του Γαλέριου με το περίφημο Οκτάγωνο. Μιλήσαμε για τον Ιππόδρομο και για την  μορφή του παλατιού του Γαλέριου.Περάσαμε την Καμάρα και ανεβήκαμε ως την Ροτόντα.Πάνω στον τρούλο ανοίγονται δυο σειρές παράθυρα.Η μετατροπή του σε χριστιανικό ναό και αργότερα σε τζαμί έφερε μεγάλες αλλαγές στον χαρακτήρα του μνημείου.Συγγενικό κτίριο με την Ροτόντα είναι το Πάνθεον της Ρώμης.Ακολούθησε η ηχογράφηση των μαθητών  με την κυρία της μουσικής κ.Σωτηρία Κόλλια .Ενημερώθηκαν οι μαθητές για τον τρόπο της ηχογράφησης .Το τραγούδι θα το παραλάβουν οι μαθητές.
Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Μπάμπη Μαυροδόντη για την βοήθεια του στην επίσκεψη αυτή.