Η επόμενη συνάντηση μας θα γίνει την Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2020, με το βιβλίο : “Η κομψότητα του σκαντζόχοιρου” της BARBERY MURIEL .
Στην σημερινή μας συνάντηση ,αρχικά,διαβάσαμε αποσπάσματα από το βιβλίο : “Ξυπόλητοι Ήρωες”. Στην συνέχεια , η κ.Μητσιάλη , αναφέρθηκε σε περιοχές της Θεσσαλονίκης, που αποτέλεσαν το σκηνικό-υλικό, για την δημιουργία του βιβλίου :” Ξυπόλητοι ήρωες”.
Ο Κήπος των Πριγκίπων ,ο κινηματογράφος “Διονύσια”, η τοποθεσία Ριζί Βαρδάρ πέρασαν μπροστά μας ,μαθαίνοντας μας, πώς ήταν η Θεσσαλονίκη ,την εποχή που εκτυλίσσεται η δράση του βιβλίου της :”Ξυπόλητοι Ήρωες”.Μία πόλη με αδιάλειπτη ιστορία,με πνεύμα προοδευτικό , από τις πολλές εθνότητες που υπήρχαν: Ρωμιοί,Οθωμανοί,Εβραίοι,Αρμένιοι,Ντονμέδες.
Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από την 2η συνάντηση της Λέσχης.
Σας ευχόμαστε καλές γιορτές.
Παπασυμεών Ελισάβετ ΠΕ70