Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο

Τι είναι διαδίκτυο;Είναι πολλές συσκευές ,που είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους.Αυτή τη στιγμή οι χρήστες είναι 3,5 δισεκατομμύρια άνθρωποι.Περίπου ο μισός πληθυσμός της γης.

Από τη χρήση του, το 98% είναι θετικές ενέργειες και το 2% είναι αρνητικές ενέργειες.Έτσι, μπορούμε να πάρουμε πληροφορίες,να δούμε ταινίες,να ακούσουμε μουσική,κ.ά. αλλά και να συναντήσουμε άσχημες περιπτώσεις.

Οι κακοί του διαδικτύου μπορεί αν εμφανιστούν  με ψεύτικο όνομα και προφίλ.Γνωρίζει τι θέλουν τα παιδιά και ξέρει πώς να τα προσεγγίσει.

Όσοι /ες χρησιμοποιούν μέσα κοινωνικής δικτύωσης θα πρέπει να έχουν στο μυαλό τους ότι:

• Δεν βάζουμε ψευδώνυμα που δείχνουν φύλο,ηλικία, ομάδα, όνομα.
  • Δεν δεχόμαστε να συναντήσουμε άτομα από το διαδίκτυο.
  • Δεν υποκύπτουμε σε εκβιασμούς και απευθυνόμαστε στους γονείς και τους δασκάλους μας για βοήθεια.
  • Στα ηλεκτρονικά παιχνίδια να βλέπετε τις ηλικίες ,για τις οποίες είναι κατάλληλο.
  • Εθισμός :εννοείται κάθε μορφή εξάρτησης .Παραμερίζω οτιδήποτε άλλο και ασχολούμαι όλη την ημέρα με το διαδίκτυο.
  • Για την ηλικία της Ε΄και Στ τάξης, είναι μόνο 1 ώρα την ημέρα.

Το cyberbulling δεν είναι ένα καυγαδάκι ,ανάμεσα σε μαθητές ,που το ξεχνάν πολύ γρήγορα αλλά είναι  μία μόνιμη και επαναλαμβανόμενη ενόχληση προς ένα άτομο.Συμμετέχουν τρεις: «ο νταής» ,το θύμα και οι παρατηρητές. Μπορεί  να γίνει μέσα από email,από δημοσίευση φωτογραφιών ,κ.ά..

Η Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος απαντά όλο το 24ωρο στο τηλέφωνο 11188.